Sæson og level 2 skiinstruktørkursus i Cypress

Bliv level 2 skilærer mens du arbejder en vinter i Canada

Bliv Level 2 skiinstruktør i Cypress, Canada

Drømmer du om at tage din skiinstruktørkarriere til næste niveau, mens du bor i et af de smukkeste områder i Canada? Vores Level 2 skiinstruktørkursus i Cypress giver dig muligheden for at arbejde, træne og bo i smukke North Vancouver – kun få minutter fra pisterne på Cypress Mountain.

Canada er verdenskendt for sin fantastiske sne, storslåede natur og venlige bjergkultur – og Cypress er ingen undtagelse. Med nem adgang til både byen og bjergene får du det bedste fra begge verdener: skiinstruktørtræning i verdensklasse og et pulserende byliv lige uden for døren.

Hos Snowminds har vi i mange år hjulpet instruktører med at skabe deres drømmesæsoner i Canada. Med vores erfaring, stærke lokale samarbejder og dedikerede team på stedet sørger vi for, at din Level 2 skiinstruktørsæson i Cypress bliver problemfri, social og uforglemmelig fra start til slut.

En vintersæson du aldrig vil glemme i Cypress

En skisæson i Canada er noget helt særligt – den slags oplevelse, som enhver sneelsker drømmer om. Med sin berømte puddersne, storslåede natur og varme bjergkultur er Canada det perfekte sted at udvikle dine færdigheder og leve skiinstruktørlivet fuldt ud.

På vores Level 2 skiinstruktørkursus i Cypress tilbringer du sæsonen i North Vancouver, omgivet af et tæt fællesskab af Snowminds-instruktører. Inden sæsonen begynder, deltager du i 12 fokuserede træningsdage med professionelle canadiske trænere, som hjælper dig med at finpudse din teknik og forberede dig til din PSIC Level 2 skiinstruktøreksamen i januar.

Når skisæsonen starter, begynder du at arbejde som skiinstruktør på Cypress Mountain, hvor du får praktisk erfaring med at undervise gæster fra hele verden. Uden for arbejdet og træningen får du utallige muligheder for at udforske området. Uanset om det er at køre i frisk puddersne, gå på snesko gennem skoven eller tage en aften i byen i Vancouver, byder hver dag på noget nyt.

Efter sæsonen, som typisk strækker sig fra november til april vil du have mulighed for at rejse rundt i Canada og USA, evt. med andre Snowminds instruktører, tage med på vores legendariske sæsonafslutning på Hawaii eller noget helt tredje. Der er uanede muligheder og vores erfarne personale hjælper naturligvis med at skræddersy turen, så du får det absolut bedste ud af din vintersæson med Snowminds i Canada!

Hvad er inkluderet?

Denne rejseoplevelse er for dig der allerede er uddannet ski- eller snowboardinstruktør. Vi arrangerer hele din vintersæson og hjælper dig med at finde et job på en canadisk skiskole, indkvartering, liftkort, visum, bank og alt andet, du måtte have brug for.

Vi kan også hjælpe med at bestille fly og anden transport, arrangere videreuddannelse i løbet af vinteren eller rådgive dig i mulighederne for at rejse rundt efter sæsonen.

Hvad er inkluderet?

  • 12 træningsdage på ski i november/december
  • Canadisk skilæreruddannelse, PSIC level 2, i januar
  • Job som skilærer i en lokal skiskole i Cypress*
  • Arrangeret bolig under sæsonen med andre Snowminders**
  • Hjælp med SIN nummer og bankkonto ved ankomst til Canada
  • Sociale aktiviteter under sæsonen
  • Snowminds Team Leader der støtter dig under kurset og sæsonen
  • Kick-off Event før sæsonen i Danmark eller online
  • Forberedelsesmateriale og træningsprogram op til sæsonen
  • Pro-deals hos Snowminds Store
  • Invitation til Snowminds Reunion Party efter sæsonen
  • Tryghed ved dansk rejseselskab, der er medlem af Rejsegarantifonden
  • Rejsegaranti med Snowminds Tryghedsgaranti
  • Et unikt fællesskab med venner for livet

Ikke inkluderet:

  • Transport til/fra Cypress, Canada
  • Udgifter relateret til visum***, vacciner, forsikringer
  • Depositum og husleje for arrangeret sæsonbolig
  • Udstyr, lommepenge, og andet ikke nævnt ovenfor

* Jobtilbuddet + sæsonliftkort afhænger af, at du består skiskolens rekrutteringsproces.

** Du vil bo sammen med andre instruktører i delte boliger af varierende størrelse og kvalitet. Nogle boliger har køjesenge, enkeltsenge eller sovesofaer, mens andre har dobbeltsenge, som deles med en anden deltager. Vær opmærksom på, at boligen kan variere fra sæson til sæson. Huslejen er ikke inkluderet i sæsonen og skal som regel betales fuldt ud på forhånd senest 30 dage før afrejse.

*** Bemærk venligst, at du skal have et godkendt canadisk visa inden afrejse, og at den canadiske regering kræver, at du har mindst 2500 CAD på din konto ved indrejse i Canada. Dette beløb skal være tilgængeligt efter, at husleje, udstyr, kursus osv. er betalt.

Hvem kan ansøge?

Hos Snowminds sætter vi en ære i, at det er de rigtige personer der udvælges til vores hold af allerede uddannede ski- og snowboardinstruktører, da vi hos vores skiskolepartnere er kendt for at ansætte dygtige, energiske og topmotiverede instruktører.

 

Vi forventer at du:

  • Har gennemført et kursus med Snowminds tidligere og har minimum en level 1 instruktøruddannelse (fx. CSIA, Anwärter eller lignende)
  • Du er positiv, udadvendt og eventyrlysten
  • Du er seriøs, ansvarlig og topmotiveret
  • Du er god til at omgås børn, teenagere og voksne
  • Du nyder at undervise og elsker at blive udfordret
  • Du taler engelsk på et konversationsniveau
  • Du er berettiget til at ansøge om et canadisk Working Holiday Visa
  • Er minimum 18 og maksimum 35 år (Grundet visa)

Når du har sendt din ansøgning vil vi kalde dig til samtale, hvor vi vil rådgive dig ifht. dine muligheder og vurdere, hvor vi evt. kan finde arbejde til dig.

Vi har stor interesse for vores rejser og fylder hurtigt op. Derfor kører vi også et “først-til-mølle” princip, hvor vi har ansøgningsfrist ca. hver måned. Det vil sige, at jo før du søger desto større er din chance for at komme med på holdet OG få et job på din drømmedestination.

I Canada er det i særdeleshed vigtigt, at du kontakter os så hurtigt som muligt, da der er begrænsede visum til rådighed. Kontakt os for mere info.

OBS. Ønsker du at blive uddannet på et af vores ski- eller snowboard instruktør kurser, så du kan få arbejde i Canada, så læs mere på siden: Bliv uddannet skiinstruktører i Canada med Snowminds. 

Arbejdstimer

Arbejdsbyrden varierer fra resort til resort, men instruktører har generelt mere fritid på hverdage. I Canada betales lønnen typisk pr. time, hvor weekender og højtider som jul, nytår og President’s Week er de travleste perioder.

For at maksimere dine arbejdstimer, vis motivation og tag så mange lektioner som muligt i højsæsonen. I de roligere perioder kan du bruge tiden på avanceret træning med din skiskole eller udforske nærliggende resorts med venner. De fleste skiskoler tilbyder mindst to fridage om ugen, mens nogle resorts giver tre til fire.

Indkvartering

Når du deltager på vores Level 2 skiinstruktørkursus i Cypress, bliver din indkvartering arrangeret, inden du ankommer – så du kan fokusere på at nyde sæsonen. Da mange canadiske skiskoler ansætter en blanding af lokale og internationale instruktører, er bolig som regel ikke inkluderet i ansættelseskontrakten. Derfor samarbejder Snowminds tæt med Cypress Mountain og lokale partnere for at sikre passende indkvartering til dig og dine medinstruktører.

Du bor i North Vancouver, et livligt område kendt for sine bjergudsigter, hyggelige caféer og nem adgang til både Cypress Mountain og downtown Vancouver. Det er den perfekte balance mellem byliv og bjergliv. De fleste instruktører bor i delt bolig med andre Snowminds-deltagere eller personale fra skisportsstedet, hvilket skaber en varm og fællesskabsorienteret atmosfære fra dag ét.

Boligforholdene varierer fra sæson til sæson og består ofte af ældre huse, hostels eller små lejligheder med en hyggelig, sovesalslignende atmosfære. Det er vigtigt at have et åbent sind, da sæsonindkvartering ikke er som en skiferie-chalet. Funktionalitet er vigtigere end luksus, men vi lover dig, at dit vinterhjem hurtigt vil føles som din anden familie. Når sæsonen slutter, vil det nok være svært at sige farvel!

Lejekontrakt & Depositum

Da bolig ikke er en del af din arbejdskontrakt, betales huslejen separat. Du skal normalt underskrive en lejekontrakt før ankomst og forudbetale din sæsons husleje for at sikre din plads. Hvis boligen efterlades ren og uden skader, får du dit depositum tilbage efter sæsonen.

Boligomkostningerne kan se således ud:

  • Husleje: Typisk 800-1300 CAD per måned, baseret på en fuld-sæson lejekontrakt (uanset ankomst-/indflytningsdato).
  • Depositum: Tilbagebetales, hvis boligen efterlades i god stand.

Sæsonleje i Canada kan være dyrt, men vi arbejder hvert år for at finde de bedste og mest overkommelige løsninger for vores instruktører.

Alle detaljer om din vinterindkvartering vil blive oplyst i din lejekontrakt eller af skiskolens boligafdeling.

Pris

Course Icon Sæson og level 2 skiinstruktørkursus

Course Icon Fra 18.995 kr

Course Icon

Course Icon Cypress, Canada

Course Icon Slut-november til april

Course Icon 1.500 DKK (1. depositum)

Ansøg

Spørgsmål? Ring på 28 99 35 99!