Level 1 + 2 snowboardkursus i New Zealand

Skab en uforglemmelig vinter i New Zealand med mulighed for job

En vintersæson i New Zealand

Drømmer du om at blive snowboardinstruktør og tilbringe en hel vintersæson i New Zealand? Forestil dig at bytte den europæiske sommer ud med dybe vinterforhold, alpint terræn og daglig kørsel under vinteren på den sydlige halvkugle – alt imens du opbygger en professionel karriere på sne.

Dette program giver dig en fuld vintersæson i Queenstown fra juli til september og kombinerer et Level 1 + 2 snowboardinstruktør kursus med muligheden for at arbejde i højsæsonen. Du gennemfører 24 dages struktureret snowboardtræning og kan få tilbudt op til 4 ugers arbejde i den travle juli-periode på et af verdens mest konkurrencedygtige vinterresorts. Både træning og eventuelt arbejde foregår i Queenstown på The Remarkables, et verdenskendt område for udvikling og freestyleterræn. Antallet af pladser er begrænset, så tidlig tilmelding anbefales.

Kurset er også tilgængeligt for skiløbere.

Psst.. Tjek vores anmeldelser på Trustpilot og Facebook for at lære mere om Snowminds fra vores instruktører!

 

En vinter i snowboardparadis “down under”

Når du ankommer til Queenstown i midten af juni, træder du direkte ind i en fuld vintersæson på snowboard, der strækker sig fra juli til september. Gennem hele sæsonen træner du side om side med nogle af verdens førende snowboardundervisere, mens du arbejder hen imod dine New Zealand Snowboard Instructor Association (SBINZ) Level 1 og Level 2 certificeringer. Programmet inkluderer 24 strukturerede træningsdage og foregår midt i højsæsonen for vinteren på den sydlige halvkugle i et af verdens mest krævende og anerkendte skiområder.

Sæsonen starter med de første 12 træningsdage, hvor fokus er på udvikling af din kørestil, undervisningsmetodik og professionelle adfærd på sne. I denne fase deltager du både i Snowminds’ rekrutteringsproces og i en on-snow vurdering foretaget af snowboardskolen. Din kørsel, professionalisme, tilgang til gæsteservice, tidsstyring og kommunikationsevner bliver evalueret, og denne vurdering spiller en vigtig rolle i forhold til mulige jobmuligheder i højsæsonen i juli.

Efter denne indledende fase fortsætter du med yderligere træningsdage, samtidig med at du nyder livet i Queenstown, udforsker de omkringliggende bjerge og kører i The Remarkables’ varierede og progressive terræn. Sæsonen afsluttes med din SBINZ Level 2 certificering, som åbner dørene til fremtidige snowboardvintersæsoner i destinationer som Canada, Japan eller Europa – eller muligheden for at vende tilbage til New Zealand i de kommende vintre.

Kursusprogrammet er det samme for skiløbere – men her slipper du for at køre på snowboard 😉

Hvad indeholder rejsen?

 

Vi har skabt en helhedsoplevelse, hvor du ikke blot får din new zealandske level 1 og 2 snowboardlæreruddannelse, men også får mulighed for at opleve andre dele af New Zealand, såsom den smukke natur og den unikke new zealandske laid-back kultur. Samtidig har du efter opholdet i skiområdet mulighed for at rejse rundt på egen hånd, enten med de andre skiinstruktører eller andre du møder i løbet af din tid i New Zealand. Såfremt det ønskes står vi til rådighed ifbm. planlægning af hikingture, rundrejser, skydives og andet. Mulighederne er uendelige i verdens adventure capitol!

Nedenstående er ens for skiinstruktørkurset.

Med dette kursus kan du se frem til følgende fordele:

  • Med denne kursuspakke kan du se frem til følgende fordele:
  • En hel vintersæson i Queenstown, New Zealand
  • Delt bolig i Queenstown fra midt juni til september
  • Sæsonliftkort til The Remarkables, Coronet Peak og Mount Hutt
  • 24 dages teknisk snowboardtræning som forberedelse til SBINZ level 1 og 2
  • SBINZ level 1 + 2 snowboardinstruktøruddannelse, inkl. kursusgebyrer, materialer og medlemskab
  • Shadowing og mulighed for arbejde på en lokal skiskole i løbet af sæsonen*
  • Bustransport til bjerget på arbejds-, trænings- og eksamensdage**
  • Online hjælp til visumansøgning til New Zealand samt andre praktiske formaliteter
  • Forberedelse med støtte, rådgivning, tips og tricks til pakning, forsikring m.m. før, under og efter rejsen
  • Mulighed for at få vores hjælp til at finde arbejde f.eks. i Canada, Japan eller Schweiz efter sæsonen
  • Sociale aktiviteter planlagt under kurset og sæsonen
  • Snowminds Team Leader, som støtter dig under forløbet
  • Invitation til Kick-off event før afrejse (online deltagelse)
  • Invitation til Snowminds Reunion Party efter din sæson slutter
  • Et dedikeret team, som støtter dig før, under og efter vintersæsonen
  • Forberedelsesmateriale og pre-season træningsprogram
  • Pro-deals i Snowminds Store
  • Rejsebeskyttelse med Snowminds Tryghedsgaranti samt medlemskab af Rejsegarantifonden
  • Et stærkt fællesskab med andre Snowminders
  • En samlet oplevelse, hvor alle praktiske detaljer er arrangeret for dig

 

Hvad er ikke inkluderet?

  • Flybillet til Queenstown, New Zealand*
  • Afbestillingsforsikring, rejseforsikring og visumomkostninger
  • Mad, lommepenge og andre udgifter, som ikke er nævnt ovenfor
  • Bustransport til bjerget på fridage (ikke trænings- eller eksamensdage)**

 

Med ovenstående tager vi os af alle praktiske detaljer og koordinerer med vores dygtige samarbejdspartnere i New Zealand. Du vil altid være omgivet af vores partnere, så du oplever præcis den tryghed og sikkerhed, som vi er kendt for.

* Mulighed for arbejde afhænger i høj grad af din performance under træningen og er baseret på skiskolens behov og aktivitetsniveau.

** Bustransport fra byen til bjerget er inkluderet på dine trænings-, eksamens- og arbejdsdage. På fridage med snowboard koster returbilletten for sæsonkortindehavere 21 NZD.

*** Vi hjælper dig gerne med tilbud på flyrejser, eventuelt tur/retur, samt lufthavnstransfer, hvis det ønskes.

HVEM KAN DELTAGE?

 

Hos Snowminds sætter vi en ære i, at det er de rigtige personer der udvælges til vores hold af ski- og snowboardinstruktører, og vi er blandt vores skiskolepartnere kendt for at uddanne dygtige, energiske og topmotiverede snowboardinstruktører. Du behøver ikke være snowboardekspert, og uanset niveau er vores kurser skræddersyet, så du får optimal snowboardtræning inden, så du kan få drømmen om en vinter i New Zealand opfyldt!

 

Grundlæggende forventer vi, at du:

 

  • Du føler dig tryg ved at stå på ski eller snowboard på røde pister
  • Du er positiv, ansvarsbevidst og meget motiveret
  • Du taler engelsk på samtaleniveau
  • Du er 18 år eller ældre
  • Du er berettiget til et Working Holiday-visum i New Zealand

 

Når du har reserveret dit kursus vil vi ringe dig op, så vi kan hjælpe dig med at afklare eventuelle spørgsmål og planlægge rejsen. Vi har stor interesse for vores kurser og fylder hurtigt op. Derfor kører vi også et “først-til-mølle” princip, hvor vi har ansøgningsfrist ca. hver måned. Det vil sige, at jo før du reserverer desto større er din chance for at få en plads på din drømmedestination.

 

Du kan reservere via vores ansøgningsformular i topmenuen, hvor du også finder priser og rejseperioder.

Har du ikke mulighed for at arbejde i New Zealand? Så kan du i stedet tjekke vores 9-ugers instruktørkursus med Level 1 + 2, som du kan gennemføre på et turistvisum.

 

Uddannelse

Du bliver certificeret gennem Snowboard Instruction New Zealand (SBINZ), som er en af verdens mest anerkendte snowboardinstruktøruddannelser. SBINZ Level 1- og Level 2-certificeringerne giver dig mulighed for at arbejde som snowboardinstruktør internationalt, afhængigt af de lokale krav.

Job muligheder

Programmet inkluderer mulighed for at arbejde som snowboardinstruktør i højsæsonen i juli, men arbejde er ikke garanteret. For at komme i betragtning skal alle deltagere bestå både Snowminds’ rekrutteringsproces og en vurdering fra skiskolen i løbet af de første 12 træningsdage.

I denne periode vurderer skiskolen dine snowboardfærdigheder, dit undervisningspotentiale, din professionalisme, dit fokus på gæsteservice, din tidsstyring, dine kommunikationsevner samt din generelle indstilling. Skiskolen lægger stor vægt på gæsteoplevelsen og på, hvordan du repræsenterer skiområdet. Din performance under træningen spiller en afgørende rolle for, om du bliver tilbudt arbejde, og hvor mange arbejdsdage du eventuelt kan få.

Deltagere, der bliver tilbudt arbejde, kan arbejde op til 4 uger i højsæsonen i juli. Det præcise omfang af arbejdet afhænger af efterspørgslen på resortet, de driftsmæssige behov samt din individuelle performance. Arbejdet foregår på et af verdens mest konkurrencedygtige skisportssteder i Queenstown.

Mere interesseret i træning end arbejde?

Hvis dit primære fokus er træning og certificering frem for arbejde i løbet af sæsonen, anbefaler vi vores 9-ugers Level 1 + 2 snowboardinstruktørkursus i New Zealand. Kurset er særligt tilrettelagt til dig, der ønsker at fokusere fuldt ud på udvikling og eksamener uden pres fra arbejds- og jobvurderinger.

Pris

Course Icon Level 1 + 2 snowboardinstruktørkursus i Queenstown med jobmuligheder

Course Icon Fra 89.995 DKK

Course Icon

Course Icon Queenstown, New Zealand

Course Icon Ca. 12. juni til starten af september

Course Icon Depositum: 1500 DKK

Reserver

Spørgsmål? Ring på 28 99 35 99!