Saas Fee med sine 14 bjergtoppe over 4000 meters højde er et af Schweiz’s største og mest populære skiområder, og nu har du mulighed for at arbejde og udvikle dit skiniveau på vores work-and-train sæsonprogram. Denne sæsonoplevelse er designet til level 2 uddannede skiinstruktører, som uanset uddannelsessystem kan deltage i vores træning og træne hen imod en level 3 eksamen. Træningen foregår i de mindre travle perioder og varetages af full-cert instruktører med års erfaring, så du sikres de absolut bedste udviklingsmuligheder. Vi hjælper dig med at sikre et job på en lokal skiskole, samt arrangere sæsonbolig, så du er sikret en sæson med en god indkomst og fuldt fokus på din egenudvikling!
De schweiziske alper byder på noget af det bedste skiløb i verden, både på pisten og off-piste. Dette er også tilfældet for den fantastiske alpeby, Saas Fee, som er kendt for at være et af de bedste trænings- og skiterræner i Europa. Det utrolige skiresort har en gletsjer, hvilket gør det muligt at stå på ski 10 måneder om året!
Som certificeret skiinstruktør med en vis erhvervserfaring modtager du typisk mellem 20-25 CHF i timen, hvilket er markant højere end de fleste andre steder, og en af grundene til, at de bedste skilærere bliver hængende år efter år. Under sæsonen kommer du til at arbejde for den anerkendte internationale skiskole Ski Zenit. På vores level 3 program vil du blive indkvarteret med en gruppe andre Snowminders i et fælles hus eller lejlighed med køkkenfaciliteter i Saas Fee. Såfremt du ønsker selv at stå for indkvartering er dette også muligt!
Vi har skabt en holistisk vinteroplevelse fra enten december til april, hvor du vil træne frem mod din level 3 uddannelse med muligheden for at arbejde i Saas Fee.
Med denne kursuspakke kan du se frem til følgende fordele:
Hvad er ikke inkluderet?
* Ansættelse afhænger af et vellykket rekrutteringsforløb hos en lokal skiskole
**Vi hjælper gerne med anbefalinger til booking af flybilletter og lufthavnstransport til din endelige destination. Kontakt os når som helst, hvis du er interesseret i dette.
***Du kan tilkøbe et liftkort for 3100 DKK gennem os.
Hos Snowminds sætter vi en ære i, at det er de rigtige personer, der udvælges til vores hold af skiinstruktører, og vi er blandt vores skiskolepartnere kendt for at uddanne dygtige, energiske og topmotiverede skiinstruktører. Det vigtigste er, at du er positiv, livsglad, eventyrlysten og klar til at arbejde hårdt for at få en oplevelse for livet i Snowminds Teamet.
Grundlæggende forventer vi, at du:
Når du har sendt din ansøgning, ringer vi til dig for at drøfte dit kursusvalg og høre mere om din motivation og skibaggrund. Du vil herefter blive inviteret til en samtale, hvor vi vurderer dit kandidatur. Dette giver dig også mulighed for at få mere information om vores kurser og oplevelsen som skilærer i Schweiz. Efter samtalen ringer vi til dig og fortæller dig, om vi kan tilbyde dig en plads på vores team.
Der er stor interesse for vores kurser og de bliver hurtigt fyldt op. Derfor kører vi også et “først-til-mølle” princip, hvor vi har ansøgningsfrist ca. hver måned. Det vil sige, at jo før du søger desto større er din chance for at komme med på holdet OG få din drømmedestination.
Du kan anvende ansøgningsformularen, hvor du også ser pris og dato, her på siden eller finde vores ansøgningsformular i topmenuen.
Sæson og level 3 skiinstruktøruddannelse i Saas Fee
fra 47.995 DKK
Saas Fee, Schweiz
November/Februar
November
November
December
December
December
December
Januar
November/december
Jobgaranti